Znajdujące się w obiegu banknoty Rezerwy Federalnej (środki płatnicze). Fed emituje środki płatnicze (zielonoszare kawałki papieru w twoim portfelu, z napisem ?Federal Reserve notę” u góry). Będące w obiegu banknoty Rezerwy Federalnej tworzą tę ilość środków płatniczych, która znajduje się w rękach ludności. (Środki płatnicze zdeponowane na rachunkach w instytucjach depozytowych również stanowią pasywa Fed, zalicza się je jednak do pasywów rezerwowych). Banknoty Rezerwy Federalnej są formą IOU ze strony Fed wobec ich posiadacza, są zatem pasywami Fed, odmiennie jednak niż w przypadku innych pasywów, zawierają zobowiązanie wypłaty jedynie innymi banknotami Rezerwy Federalnej; innymi słowy, spłacają IOU za pomocą innych IOU. Dlatego, jeśli zaniesiesz studolarowy banknot do Rezerwy Federalnej i zażądasz wypłaty, otrzymasz dwa banknoty po 50 dol., pięć po 20 dol., dziesięć po 10 dol, albo sto po l dol. Ludzie są bardziej skłonni przyjmować IOU od Fed niż od ciebie lub ode mnie, ponieważ banknoty Rezerwy Federalnej są uznanym środkiem wymiany; są akceptowane jako środek płatniczy i pełnią rolę pieniądza. Niestety, ani ty ani ja nie bylibyśmy w stanie przekonać innych, że twoje IOU warte jest cokolwiek więcej niż papier, na którym zostało wypisane.






